Showcase teatralny Generation After 8. Truth or Dare!

Generation After 8. Showcase. Truth or Dare! od 5 do 7 września rozgrzeje sceny teatralne stolicy. Przegląd organizowany przez Teatr Nowy w Warszawie, jak co roku, zaprezentuje najnowsze zjawiska polskiej sceny teatralnej i choreograficznej. Wśród publiczności zasiądą przedstawiciele oraz twórcy programów najważniejszych światowych festiwali i instytucji teatralnych. To już kolejna edycja przy której współpracuje Instytut Adama Mickiewicza.

Generation After. Showcase - najnowsze zjawiska polskiej sceny teatralnej i choreograficznej

Co roku na Generation After. Showcase do Warszawy przyjeżdżają zagraniczni goście reprezentujący instytucje teatralne i festiwale z kilkunastu krajów. Udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli przedstawiciele m.in. kanadyjskiego Koffler Arts z Kanady, greckiego Onassis Stegi, paryskiego Théâtre de l'Odéon, Tanz im August z Niemiec, Rising Festival z Australii, austriackiego Wienerfestwochen, belgijskiego Kunstenfestivaldeasarts oraz Teatru Narodowego z Tajpej.

Showcase jest platformą międzyinstytucjonalnej wymiany twórczej oraz sieciowania środowiska sztuk performatywnych. To przestrzeń pozwalająca reżyserom i choreografom na wyjście ze swoimi premierami do ponadlokalnej społeczności. Dzięki temu pierwszemu krokowi, artyści mogą zostać zauważeni. Potencjalne zaproszenia na spektakle wyjazdowe, rezydencje artystyczne czy do współtworzenia teatralnych koprodukcji pomogą im rozwijać światowe kariery. Międzynarodowi goście z kolei mają doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi tendencjami polskiej sceny taneczno-teatralnej.

banerek showcase

8. edycja przeglądu teatralnego w Warszawie – prawda czy wyzwanie?

Hasłem przewodnim ósmej edycji Generation After. Showcase jest „Prawda czy wyzwanie?”. Podczas przeglądu artyści i publiczność będą grać, wystawiać się na próbę i zadawać trudne pytania. Nowa szkoła myślenia, osobiste wypowiedzi, radykalne środki zagoszczą na deskach scen w Warszawie. Choć, jak przyznają organizatorzy, teatr nie zmieni świata, pomaga z wyzwaniem, by świat zobaczyć. Otwierać oczy publiczności będą podczas premier i pokazów m.in.: Wojciech Grudziński, Agnieszka Polska, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz, Sergey Shabohina i Igor Shugaleev, Daniel Kotowski, Hana Umeda, Dominika Więcka, Wojtek Ziemilski, Mirosław Bałka i Katarzyna Krakowiak-Bałka. Tegorocznej edycji towarzyszy Pitching Session, w ramach której zaprezentowanych zostanie osiem projektów stworzonych przez ukraińskich i białoruskich artystów mieszkających na emigracji w Polsce.

Tegoroczna edycja odbędzie się od 5 do 7 września 2024. Model kuratorski, według którego budowany jest programu Showcase’u, przewiduje współpracę Teatru Nowego z instytucjami partnerskimi i niezależnymi twórcami. W ten sposób udaje się pokazywać najciekawszy polski teatr i sztuki performatywne za granicą, co według organizatorów jest jedną z najważniejszych wartości zarówno Generation After, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i całego ekosystemu kultury Warszawy.

Premiery na Showcasie w Nowym Teatrze

Spektakle prezentowane w ramach Showcase’u mają charakter zamkniętych lub częściowo zamkniętych wydarzeń, ale są obecne na stałe w repertuarach teatrów i instytucji partnerskich. Pełny program dostępny jest na stronie Nowego Teatru.

Generation After 8. Showcase jest finansowany ze środków m.st. Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Komuna Warszawa, TR Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, STUDIO teatrgaleria, Teraz Poliż, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka

Współpraca: Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Goethe Institute, British Council, PerformCzech, Institut umění – Divadelní ústav

Partnerzy wydarzenia: LUKULLUS cukiernia warszawska, Wars i Sawa