Piąta edycja Akademii Exercising Modernity w Berlinie

17 września 2024 w siedzibie Instytutu Pileckiego w Berlinie wystartuje piąta edycja Akademii Exercising Modernity (Ćwiczenie Nowoczesności). Tegoroczne wykłady, seminaria, warsztaty oraz dyskusje będą skupiały się wokół tematu przewodniego „Geografie Nowoczesności – Wspólnoty, Narracje i Pęknięcia”. Akademia jest organizowana przez Instytut Pileckiego w Berlinie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza

Exercising Modernity 2024 – Geografie nowoczesności

Exercising Modernity to interdyscyplinarny program wymiany artystycznej i intelektualnej, którego celem jest świeże spojrzenie na polski udział w dziedzictwie nowoczesności, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym. Od tematów historycznych w pierwszej edycji rozwinął się w platformę refleksji artystycznej i naukowej na temat miejsca Europy Środkowo-Wschodniej w nowoczesnej historii.

Tegoroczna edycja poszerza obszar badawczy poprzednich odsłon Akademii Exercising Modernity. Akcent położono na zagadnienia związane z procesami kształtowania się społeczeństw w warunkach zmieniających się granic. Dlatego w programie tegorocznej edycji pojawiły się wystąpienia dotyczące białoruskiej awangardy, fenomenu kijowskiej sceny artystycznej, czy futurystycznych eksperymentów architektury powojennego modernizmu w Europie Wschodniej. 

baner wydarzenia

Architektura Europy Środkowej i Wschodniej i jej miejsce w nowoczesnej historii

Europa Środkowa i Wschodnia doświadczyła w XX wieku zmian granic i przymusowych migracji w wyniku wojen i eksperymentów społecznych opartych koncepcjach ideologicznych. Skutki tych działań i procesów można dostrzec do dziś.  Tematem edycji będzie architektura, traktowana jako sejsmograf zmian historyczno-społecznych. Analiza omawianych zagadnień uwzględni również konteksty trwającej wojny w Ukrainie.

W zajęciach weźmie udział 17 uczestników z Polski, Niemiec, Izraela oraz Ukrainy i Białorusi. Nad całością czuwa 18 mentorów. Kuratorkami projektu są Aleksandra Janus, Małgorzata Jędrzejczyk i Hanna Radziejowska. Przewidziano także wydarzenia otwarte dla berlińskiej publiczności.

Dokładny program i sylwetki badaczy dostępne są w social mediach Projektu Exercising Modernity. Zapraszamy do śledzenia.

Organizatorem wydarzenia jest Pilecki-Institut Berlin. Partnerem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.