„Odpowiedzią jest ogród” – warsztaty artystyczne

Instytut Adama Mickiewicza rozpoczyna prace nad projektem, który w rozbudowanej formie znajdzie się w programie kulturalnym Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. „Odpowiedzią jest ogród” to trzydniowe warsztaty, które łączą sztukę, ogrody i badania społeczne. Warsztaty odbędą się na terenie Warszawskiej Spółdzielni Rolnej MOST, Ogrodu Społecznego Motyka i Słońce na Jazdowie oraz w Warszawskim Obserwatorium Kultury w dniach 11-13 października 2024.

„Odpowiedzią jest ogród” – ogrody społecznościowe jako praktyki artystyczne

Projekt obiera za cel eksplorację zjawiska tworzenia ogrodów społecznościowych i farm miejskich jako praktyk artystycznych. Obserwując wzrost zainteresowania tego typu przedsięwzięciami w wielu krajach Europy, w tym w Polsce, artyści i badacze podejmą próbę przyjrzenia się strategiom i praktykom tworzenia takich przestrzeni. Ogrody społecznościowe stają się miejscami łączącymi różne grupy wiekowe, społeczności lokalne i migranckie.

„Odpowiedzią jest ogród” współtworzyć będą artyści, aktywiści i badacze z Polski, Francji, Belgii czy Serbii, których do współpracy zaprosiła kuratorka Anna Galas-Kosil.

Poza eksploracją idei ogrodów społecznościowych projekt pozwoli na nawiązanie kontaktów i wymianę wiedzy i dobrych praktyk. W programie warsztatów prowadzonych przez m.in. osoby z AgroPermaLab i CoopTechHub znajdą się: prezentacja koncepcji ogrodu jadalnego, porównanie funkcjonowania ogrodów społecznościowych w Polsce i w Belgii i wykłady na temat wpływu farm miejskich na politykę żywieniową miast. Efektem spotkania warsztatowego będzie nagranie, które zostanie udostępnione online.

grafika: Agnieszka Strzeżek

Projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Spółdzielczą Farmę Miejską Most, która jest częścią CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych oraz Fundację Agro Perma Lab. Projekt jest realizowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i wkładu własnego IAM.

Projekt dofinansowany z funduszy Krajowego Planu Odbudowy: 97 036 PLN.

Wkład własny Instytutu Adama Mickiewicza: 28 187, 85 PLN.