29 października 2024, na scenie Chassé Theater Breda, wyjątkowe wydarzenie muzyczne artystycznie upamiętni polsko-holenderską historię. W 80. rocznicę wyzwolenia Bredy Sinfonietta Cracovia wystąpi w programie skupionym wokół polskich kompozytorów. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.
Polska i Holandia – 80 lat od wyzwolenia Bredy
Jednym z najważniejszych węzłów pamięci, łączących Polskę i Holandię, jest wyzwolenie Bredy przez polską 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Stanisława Maczka 29 października 1944 roku. W 80. rocznicę tych wydarzeń Sinfonietta Cracovia wystąpi na deskach Chassé Theater Breda, by w wyjątkowym programie artystycznym uhonorować wspólną, polsko-holenderską historię. Będzie to już drugi występ Sinfonietty w Niderlandach w ramach trasy koncertowej - 23 października 2024 w Muziekgebouw w Amsterdamie kameraliści z Krakowa zaprezentowali utwory polskich i amerykańskich kompozytorów tworzących w XX i XXI wieku.
Szczególny punkt programu obu koncertów to prawykonanie utworu polsko-holenderskiej kompozytorki Hanny Kulenty „Mémoire de Mémoire” na trąbkę, puzon i orkiestrę smyczkową. Został on napisany na zamówienie Ambasady Królestwa Niderlandów z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Bredy, aby uhonorować tę szczególny moment we wspólnej historii Polski i Holandii.
Program polskiego koncertu w Bredzie w Niderlandach
Koncert „Bevrijdingsconcert ter ere van de Poolse bevrijders” odbędzie się 29 października 2024 o godzinie 19:00. Sinfoniettę Cracovię poprowadzi dyrygentka Katarzyna Tomala-Jedynak. Będzie to okazja do zaprezentowania niderlandzkiej publiczności kunsztu polskich kompozytorów i zespołów. Obok Sinfonietty Cracovii wystąpi Chór z Bredy.
W programie koncertu dominować będzie muzyka polska, m.in. Hanny Kulenty, Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara. Koncert zostanie zwieńczony popularnym w okresie II wojny światowej utworem We’ll Meet Again – wykonanym przez połączone zespoły z Polski i Holandii.
W programie koncertu:
- Giuseppe Verdi, Patria Oppressa z opery Makbet;
- Karl Jenkins, Benedictus z mszy The Armed Man;
- Giuseppe Verdi, Qual v'ha speme z opery Joanna d'Arc;
- Andrzej Panufnik, Landscape;
- Hanna Kulenty, Mémoire de Mémoire na trąbkę, puzon i orkiestrę smyczkową;
- Karol Szymanowski, Etiuda nr 3;
- Steve Reich, Duet for two Solo Violins and String Orchestra;
- Wojciech Kilar, Orawa;
- Ross Parker / Hughie Charles, We’ll Meet Again.
Projekt koncertowy powstał dzięki współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Holandii, Instytutem Polskim w Brukseli oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Parterem koncertu w Bredzie jest także lokalny samorząd. Trasę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.