Bitwa o symbole
Wtorek, 13 października
godz. 18.00
Instytutu Adama Mickiewicza
ul. Mokotowska 25, Warszawa
„Tęcza” Julity Wójcik, która do niedawna stała na warszawskim placu Zbawiciela mogłaby być dobrym punktem wyjścia do dyskusji o obecność symboli w przestrzeni publicznej. Praca ta w zamierzeniu artystki była „znakiem pustym”, który każdy mógł wypełniać własnymi znaczeniami: od znaku obecności Boga, pokoju, miłosierdzia po symbol emancypacji mniejszości seksualnych. A stała się znakiem podziałów.
Podobnym punktem wyjścia do dyskusji mogłoby stać się więcej dzieł, które w ostatnich latach znalazły się w przestrzeni publicznej: rzeźb, instalacji czy też murali. Wiele z nich zapewne nie wzbudza nadmiernych emocji, inne wręcz przeciwnie. Padają zarzuty, że przestrzeń publiczna jest zawłaszczana ideologicznie lub polityczne (prawicowo, bądź lewicowo), ale też przez Kościół, czego przejawem mają być pomniki Jana Pawła II czy figury Chrystusa Zbawiciela.
Czy rzeczywiście mamy dziś do czynienia z wojną na symbole? A jeżeli tak, to kto jest „dysponentem” tych symboli? I do czego są one wykorzystywane?
Udział wezmą:
✦ KS. BP MICHAŁ JANOCHA
✦ HUBERT CZEREPOK artysta wizualny
✦ PIOTR KOSIEWSKI krytyk sztuki
Więcej informacji: www.dziedziniecdialogu.pl