Listopad będzie niezwykle intensywnym miesiącem dla polskiego designu: zawita w Stockholmie w renomowanej galerii, w Stambule podczas drugiej edycji Istanbul Design Biennial, w Izmirze zaprezentuje się w wersji dla najmłodszych, a w Brasilii pokaże się w światowej sławy muzeum projektu Niemeyera. Łącznie polski design podróżując po świecie pokona niemal 17 500 km!
Polska In Between
Stambuł, Turcja
1 listopada – 14 grudnia
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Z tej okazji Polska prezentuje w Turcji ponad 100 projektów w ramach programu kulturalnego przygotowanego przez Culture.pl, flagową markę Instytutu Adama Mickiewicza, wraz z polskimi i tureckimi partnerami. Wśród projektów przegotowanych wraz z tureckimi partnerami wiele skoncentrowanych jest wokół designu: wystawy, warsztaty, rezydencje, panele dyskusyjne, projekty dla dzieci.
Głównym wydarzeniem prezentującym polski design w Turcji oraz ukazującym efekty współpracy polskich i tureckich projektantów będzie wystawa w ramach drugiej edycji Istanbul Design Biennial – POLSKA IN BETWEEN, zorganizowana przez Culture.pl. Kuratorką całej polskiej prezentacji podczas biennale jest Magda Kochanowska, niezależna konsultantka, wykładowczyni i kuratorka licznych projektów wystawienniczych promujących wzornictwo. POLSKA IN BETWEEN to szeroka prezentacja współczesnego polskiego projektowania obejmującą produkt, grafikę, usługi (design thinking), przestrzeń publiczną, food design, design dla dzieci i działania konceptualne. Wystawa składa się z czterech części: trzy z nich prezentują efekty warsztatów polskich i tureckich projektantów – Craft: Old for New, Word: Feast of Words i Food: Cook for Book.
Czwartym elementem polskiej prezentacji będzie wystawa „Connecting”, której kuratorkami są Czesława Frejlich i Magda Kochanowska. Wystawa współczesnego polskiego projektowania prezentuje różne dziedziny wytwórczości, takie jak meble, ceramika, tkanina, również typografia. Kluczem do tej wystawy jest hasło „connecting” – „łączenie”. Wszystkie obiekty skupione są wokół tego pojęcia, rozumianego jako łączenie kultur, ludzi, materiałów, technologii, czy też stylów.
Wystawa prezentowana będzie jako wydarzenie towarzyszące 2nd Istanbul Design Biennial.
LET’S PLAY! Kids Design from Poland
31 października – 20 listopada
Exhibition Hall in Cultural Center of Old Gas Factory
Izmir, Turcja
Wystawa LET’S PLAY! Kids Design from Poland prezentująca polskie wzornictwo dla dzieci rozpocznie się 31 października w Izmirze i potrwa przez cały miesiąc. To pierwsza tak obszerna prezentacja designu dla najmłodszych zorganizowana przez Culture.pl. Dzięki współpracy z Izmir Metropolitan Municipality oraz Izmir Mediterranean Academy tureckie dzieci i ich opiekunowie będą mieli okazję obejrzeć najciekawsze przykłady polskich zabawek i elementów wyposażenia wnętrz, przetestować je i ocenić. Zdobędą także wiele ciekawych informacji o polskiej kulturze.
Design dla dzieci przeżywa w Polsce dynamiczny rozwój. Wystawa LET’S PLAY! zaprezentuje najciekawsze przykłady polskiego designu dla dzieci w atrakcyjnej dla nich formie. Aranżacja zaprojektowana na kształt gry planszowej zachęci je do zabawy i aktywnego zwiedzania. Każda z rzeczy będzie testowana przez małego użytkownika. Obok części ekspozycyjnej znajdzie się bawialnia, w której animatorzy poprowadzą szereg warsztatów i opowiedzą historię każdego produktu. Będzie można obejrzeć w niej pięknie ilustrowane książki polskich wydawnictw, zrelaksować się na wygodnych siedziskach, zagrać w polskie gry, pokolorować mapę autorstwa Baobaby Studio specjalnie zaprojektowaną z okazji wystawy oraz wypróbować nowe zabawki.
Wystawa LET’S PLAY! Kids design from Poland jest realizowana w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku oraz stanowi część programu promocji polskiego designu organizowanego przez Culture.pl.
The Spirit of Poland
4 – 28 listopada
Museu Nacional do Conjunto Cultural da República
Brasilia, Brazylia
Culture.pl prezentuje kolejną edycję wystawy The Spirit of Poland 2014. Druga już z tegorocznych wystaw The Spirit of Poland w Brazylii rozpocznie się 4 listopada i potrwa do 28 listopada w stolicy kraju, Brasilii. Tym razem polskie wzornictwo zagości w prestiżowym Museu Nacional do Conjunto Cultural da República, w budynku projektu Oscara Niemeyera, uznawanym za jedną z ikon architektury modernistycznej na świecie.
W sierpniu, w ramach DW! Sao Paulo Design Weekend zakończyła się pierwsza z wystaw tegorocznej edycji The Spirit of Poland. Wystawa - zgodnie z dotychczasowym założeniem prezentować będzie produkty polskich marek, przy których tworzeniu znaczącą rolę odegrali projektanci. Kontekstem dla eksponowanych obiektów stanie się historia poszczególnych firm zaprezentowana w ciekawy sposób, zachęcająca odbiorcę do zapoznania się zarówno z produktami, jak i z kulturowym i biznesowym tłem ich powstania. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej kultury materialnej, jej historii oraz współczesnego rozwoju.
Łąka i Las
7 – 28 listopada
Designgalleriet
Sztokholm, Szwecja
Motywem przewodnim i spoiwem wystawy Łąka i las są projektowe fascynacje polską naturą, leśno-łąkowymi krajobrazami, światem zwierząt i roślin, a także zwyczajami i tradycjami, głęboko zakorzenionymi w polskiej świadomości, a wywodzącymi się ze związku człowieka z przyrodą. Wystawa opowiada więc o „przyrodniczych” inspiracjach projektantów i poszukiwaniu własnej tożsamości. Buduje narrację wokół naszej odmienności kulturowej, pokazuje jak ważne jest, w obecnym, globalnym świecie, zachowanie unikalności.
Wystawa Łąka i Las prezentuje 24 obiekty zaprojektowane przez 20 polskich twórców i grup projektowych. Wielu z autorów prezentowanych prac jest na początku swojej kariery projektowej, nadal studiują lub zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Inni są już uznanymi na świecie twórcami, uhonorowanymi międzynarodowymi nagrodami, a ich liczne projekty zostały wdrożone do produkcji. Wszyscy znają i potrafią wykorzystać techniki ludowego rękodzieła do wytwarzania nowoczesnych przedmiotów i doceniają urodę naturalnych materiałów: drewna, szkła, wełny, ceramiki, a nawet siana. Każdy z prezentowanych na wystawie przedmiotów opowiada swoją historię – najczęściej przewrotną, ironiczną i pełną humoru, niedosłowną ale głęboko zakorzenioną w polskiej kulturze.