Wystawa Bolesława Biegasa w Rumunii

Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Muzeum Bolesława Biegasa w Warszawie oraz Instytutem  Adama Mickiewicza zaprasza na wystawę „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką”.

Ekspozycja prezentowana będzię w  Muzeum Narodowym Brukenthala w Sibiu (Rumunia), w dniach od 23 marca do 2 czerwca 2019 r. 

Obiekty biorące udział w wystawie pochodzą z Muzeum Bolesława Biegasa. Jest to trzydzieści jeden obrazów olejnych i cztery rzeźby z brązu. Bolesław Biegas (1877-1954) to jeden z najoryginalniejszych polskich twórców pierwszej połowy XX wieku. W wieku 24 lat wyjechał do Paryża i mieszkał w nim do końca życia. Pracował cyklami, a najsłynniejsze z nich, to  „Wampiry wojny”, „Mistyka nieskończoności”, „Wielcy ludzie”, „Politycy”. Wymyślił tzw. portrety sferyczne, swoisty sposób modelowania przedstawianych postaci w barwnych kręgach przenikających się nawzajem. Na wystawie prezentowane będą obrazy z cyklów „Wampiry wojny” i „Politycy”.

Wystawa „Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką” prezentuje dwie postawy artysty wobec polityki. Pierwszą (obrazy przedwojenne), pełną zaangażowania, o wyraźnym publicystycznym zacięciu, gdzie symbolizm splata się z humorem, a nawet satyrą, zaś wszystko podporządkowane jest wyrażeniu własnych poglądów artysty-patrioty i artysty zatroskanego konsekwencjami wojen i konfliktów międzynarodowych. I druga,  z lat 1945/1946: beznamiętnego obserwatora. Blisko 70-letni artysta portretuje polityków z dystansem, zaskakującym zważywszy na fakt, że mającym świadomość straszliwej tragedii minionych lat. Nie ma tu zwycięzców i przegranych, zbawców i potworów. Są politycy. Trudno ocenić, czy jest to wyraz znużenia starca światem, wyraz niewiary czy może przekonanie, że polityka w każdym wydaniu jest w sumie podobna. A czy jest tu fascynacja? Wydaje się, że nie, choć to już sprawa interpretacji. To absolutnie wyjątkowy pod tym względem cykl, ale też zaskakująca ewolucja twórcza.

      

Bolesław Biegas, "Winston Churchill"                                                                                         Bolesław Biegas, "Józef Piłsudski"

Poza trzema cyklami obrazów na wystawie pokazanych zostanie kilka rzeźb artysty. Będą one rodzajem ekspozycyjnego kontrapunktu dla prezentowanych prac malarskich. Jako rzeźbiarz rozpoczął Biegas swoją karierę i jako rzeźbiarz osiągnął pierwsze wielkie sukcesy. A jednak w 1925 roku całkowicie zarzucił tę formę artystycznego wyrazu, całkowicie poświęcając się malarstwu.

Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z Muzeum Biegasa w Warszawie. Wystawa pokazywana była dotychczas w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Kielcach oraz – w okrojonej wersji – w Muzeum Śląskim, a pod koniec 2019 roku zawita także do Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.  W 2020 roku planowane są kolejne edycje w Szwajcarii i Niemczech.

Kuratorem wystawy jest Piotr Sarzyński, publicysta i popularyzator sztuki w największym polskim tygodniku opinii „Polityka”.

Projekt aranżacji przygotowują: Piotr Sarzyński i Alexandru Sonoc.

Wystawa będzie miała miejsce w oddziale wystaw czasowych zwanym Blue House, Multimedia Hall.   

Wystawa potrwa od 23 marca do 2 czerwca 2019 roku.

    

Bolesław Biegas, "Franklin Delano Roosevelt"

Informacja opracowana na podstawie mat. organizatora.