Instytut Adama Mickiewicza świętuje 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. 16. maja w Państwowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu w Mińsku odbędzie się galowy koncert w wykonaniu polskich i białoruskich artystów.
Publiczność wysłucha najsłynniejszych arii z oper Moniuszki, m.in. z „Halki”, „Strasznego dworu” czy „Verbum nobile” a także słynny „Mazur” z opery „Halka”. Wśród „gwiazd” mińskiego koncertu uznani polscy artyści – dyrygent Roman Rewakowicz i sopranistka Iwona Hossa.
„Moniuszkowski” koncert w Mińsku ma szczególne znaczenie także dlatego, że właśnie na terenie dzisiejszej Białorusi, w Urbieli pod Mińskiem w 1819 roku urodził się kompozytor. W latach dzieciństwa Moniuszki – 1830-1836 – jego rodzina mieszkała w Mińsku. Właśnie tam młody Stanisław pobierał pierwsze lekcje muzyki. Potem wracał tam przez całe życie. Najczęściej – w latach 40. XIX stulecia. Wówczas spędzał w Mińsku co roku od trzech do pięciu miesięcy. Budynek, stojący w Mińsku przy ulicy Engelsa 3, Białorusini powszechnie nazywają „domem Moniuszki”, gdyż w nim właśnie mieszkali Moniuszkowie przez dwa pierwsze lata tuż po przeniesieniu się z Warszawy. Białorusini aktywnie szykowali się do obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora - w Mińsku stanie jego pomnik, są też plany odbudowy rodowej siedziby Moniuszków. Projekt restauracji historycznej zabudowy Mińska przewiduje powstanie pomnika Moniuszki.
W ramach promocji sylwetki kompozytora Białorusini planują również wydanie albumów z nutami utworów Moniuszki i rysunkami jego ojca, a także śpiewników dla uczniów.