"Śniadanie z Paderewskim" - briefing prasowy programu "Niepodległa"

Co łączy Ignacego Paderewskiego z amerykańskim musicalem i polską wystawą w Luwrze?Jak zapomniany dokument sprzed wieku zainspirował francuskich kuratorów do sprowadzenia ponad 100 polskich arcydzieł?

Tego dowiedzieli się dziennikarze, którzy wzięli udział w „Śniadaniu z Paderewskim” - briefingu prasowym Instytutu Adama Mickiewicza. Uczestnicy briefingu mieli okazję wyruszyć w podróż w lata 20.ubiegłego wieku – na Broadway i do Waszyngtonu.

Musicale o Ignacym Paderewskim i arcydzieła polskiego malarstwa w najnowocześniejszym oddziale Luwru to dwa projekty realizowane w ramach Wieloletniego Programu Niepodległa 2017–2022 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Razem tworzymy największy po 1989 roku projekt promocji polskiej kultury za granicą – budujemy relacje między polskim i zagranicznymi twórcami oraz instytucjami, których efektem są koprodukcje teatralne, taneczne, musicalowe, wystawy w najważniejszych salach wystawienniczych czy nowe zamówienia kompozytorskie. To także przestrzeń na inspirowanie zagranicznych twórców polską kulturą i czas na przekuwanie ich w realne projekty.

W briefingu prasowym Instytutu Adama Mickiewicza, który odbyła się 2 wrzesnia 2019 roku w Hotelu Bristol zabrali głos:

- Wanda Zwinogrodzka, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

- Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza

- Matthew Hardy, twórca musicalu “Virtuoso”

- Luc Piralla – Heng Vong, zastępca dyrektor Muzeum Louvre-Lens, kurator wystawy „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”

- Dr Agnieszka Rosales Rodriguez i Iwona Danielewicz, Muzeum Narodowe w Warszawie - kuratorki wystawy „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”.

 

Paderewski - polityk a polska wystawa w Luwrze

3 września przypada 100. rocznica podpisania „Konwencji z Francją w przedmiocie emigracji i imigracji”, na mocy której pół miliona robotników wyjechało z przeludnionej Polski do zniszczonej I wojną światową Francji. Ponad połowa z nich osiedliła się i rozpoczęła prace w regionie Hauts-de-France, w którym położone jest miasto Lens. Ze strony polskiej za wdrożenie ustaleń konwencji odpowiadał Ignacy Jan Paderewski jako Prezydent Ministrów i Minister Spraw Zagranicznych.

W rocznicę tego wydarzenia w najnowocześniejszym oddziale Luwru – muzeum Louvre-Lens – otwarta zostanie wystawa „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu”. To największa zagraniczna prezentacja polskiego malarstwa tego okresu, a zarazem trzecia w ciągu ostatnich miesięcy polska wystawa w jednym z najważniejszych francuskich muzeów, po imponującej retrospektywie Romana Cieślewicza w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Luwrze i wystawie „Awangarda polska. Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński” w Centrum Pompidou. Na wystawie w Louvre-Lens francuska publiczności zobaczy dzieła z najważniejszych polskich kolekcji muzealnych – większość z nich bardzo rzadko opuszcza Polskę, a część będzie pokazywana poza granicami kraju po raz pierwszy.

Paderewski jako muzyk, polityk, osobowości inspiracją dla musicalu

1 stycznia 2017 roku ogłosiliśmy konkurs na musical inspirowany życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego. Rywalizowało w nim 250 twórców sceny musicalowej z Nowego Jorku, ale także z Los Angeles, Nowego Orleanu i Albuquerque w Nowym Meksyku. Na użytek projektu powstało łącznie prawie 70 piosenek! Pierwsze pokazy premierowe w Nowym Jorku i Waszyngtonie zaplanowane są na listopad tego roku, a wcześniej 7 października warszawska publiczność Festiwalu iTSelF zobaczy spektakl „Memory Laws”.

Ponadto w programie Niepodległa 2019 znajdują się m.in.

  • The Wooster Group na Festival d'Automne de Paris – spektakl „The Pink Chair” poświęcony twórczości Tadeusza Kantora w wykonaniu legendarnego nowojorskiego zespołu
  • Terytoria Choreografii – cykl spektakli inspirowanych polskimi tancerkami i choreografkami, w tym roku skupiony na postaci Poli Nireńskiej, pionierki tańca modern w Polsce
  • Twórczość Mieczysława Wajnberga w Wigmore Hall w Londynie – wykonanie ośmiu kwartetów smyczkowych kompozytora w prestiżowej przestrzeni koncertowej
  • Premiera nowych multimedialnych przewodników – udostępnienie obcokrajowcom dwóch wirtualnych narzędzi do poszerzania wiedzy o polskiej modzie i designie
  • Specjalna edycja Jazztopad Festival – prezentacja polskich artystów jazzowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.