Wajnberg w Londynie - ruszył cykl koncertów muzyki w Wigmore Hall

Po sukcesie w Filharmonii Paryskiej i Israeli Opera muzyka Mieczysława Wajnberga wypełni program jednej z najważniejszych brytyjskich sal koncertowych – Wigmore Hall.  W ramach roku Mieczysława Wajnberga Instytut Adama Mickiewicza celebruje 100-lecie jego urodzin z międzynarodowymi artystami. W sezonie 2019/2020 i 2020/2021 w repertuarze Wigmore Hall znajdzie się kilkanaście koncertów z muzyką Mieczysława Wajnberga. Prezentacja jego utworów w jednej z najważniejszych brytyjskich sal kameralnych  otwiera zaplanowaną z rozmachem współpracę IAM z tą instytucją. W kolejnych sezonach w Wigmore Hall zaplanowane zostały wykonania utworów innych współczesnych kompozytorów polskich, dzięki czemu polska muzyka i współcześni artyści będą coraz bardziej rozpoznawalni w Wielkiej Brytanii. Muzyka Wajnberga znalazła się także w programie festiwalu Culturescapes w Szwajcarii, gdzie wykona ją m.in. zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2010 Julianna Awdiejewa.

W ramach cyklu  11 koncertów w Wigmore Hall od października 2019 r. do czerwca 2021 r. Danel Quartet wykona wszystkie kwartety smyczkowe Mieczysława Wajnberga. Zespół ten zaprezentował już pełen cykl kwartetów kompozytora m.in. w Filharmonii Paryskiej w lutym tego roku. 

Podczas koncertów otwierających cykl, 24 października publiczność Wigmore Hall usłyszała 1 i 2 Kwartet smyczkowy Wajnberga w wykonaniu Danel Quartet, a 26 października w ramach Weinberg Focus Day zagrali Linus Roth (skrzypce), José Gallardo (fortepian), Ilona Domnich (sopran), Janusz Wawrowski (skrzypce), Danjulo Ishizak (wiolonczela), wykonując m.in. trzy sonaty skrzypcowe, Sonatę na dwoje skrzypiec op. 69, „Rapsodię na tematy mołdawskie” oraz „Pieśni żydowskie”. Każdy koncert był przyjęty bardzo gromkimi brawami, publiczność była zachwycona muzyką Wajnberga (Camilla. Po każdym utworze było kilkadziesiąt (!) sekund ciszy, ponieważ wszyscy byli tak bardzo zasłuchani i pozwolili wybrzmieć muzyce.

Tego samego dnia miała miejsce premiera poświęconej kompozytorowi książki, przygotowanej na zamówienie IAM przez brytyjskiego muzykologa dr. Daniela Elphicka. „Music Behind the Iron Curtain: Weinberg and his Polish Contemporaries” wydana została  nakładem Cambridge University Press. IAM planuje także współwydanie z niemiecką oficyną Harrassowitz Verlag biografii Mieczysława Wajnberga w języku niemieckim, a jej autorką jest Danuta Gwiazdalanka. Dokładny program koncertów w sezonie 2019/2010 poniżej.

Płyty Deutsche Grammophon z utworami Mieczysława Wajnberga
Na wszystkich, którzy chcą czerpać przyjemność słuchania tej niezwykłej muzyki nie tylko w roku urodzin czekają dwa albumy wytwórni Deutsche Grammophon, wydane we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Właśnie ukazała się (18 października 2019 r.)  płyta z utworami kameralnymi Mieczysława Wajnberga w wykonaniu pianistki Julianny Awdiejewej, skrzypka Gidona Kremera i wiolonczelistki Giedre Dirvanauskaite. Dopełnia ona pierwszy album, który ukazał się wiosną, a znalazły się na nim Symfonia nr 2 oraz Symfonia nr 21 Kadisz w wykonaniu City of Birmingham Symphony Orchestra pod dyrekcją Mirgi Graţinytë-Tyli, która otworzyła tym albumem współpracę z prestiżową niemiecką oficyną. 

Program kolejnych koncertów w Wigmore Hall w sezonie 2019/2020

10 grudnia 2019 
Danel Quartet
Kwartet smyczkowy nr 2 (D. Szostakowicz)
Kwartet smyczkowy nr 3 (M. Wajnberg)
Kwartet smyczkowy nr 3 (D. Szostakowicz)

25 marca 2020
Danel Quartet
Kwartet smyczkowy nr 4 (D. Szostakowicz)
Kwartet smyczkowy nr 4 (M. Wajnberg)
Kwartet smyczkowy nr 5 (D. Szostakowicz)

16 maja 2020 
Danel Quartet
Kwartet smyczkowy nr 5 (M. Wajnberg)
Kwartet smyczkowy nr 6 (D. Szostakowicz)
Kwartet smyczkowy nr 6  (M. Wajnberg)

9 lipca 2020 
Danel Quartet
Kwartet smyczkowy nr 7 (D. Szostakowicz)
Kwartet smyczkowy nr 7 (M. Wajnberg)
Kwartet smyczkowy nr 8 (M. Wajnberg)
Kwartet smyczkowy nr 8 (D. Szostakowicz)

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.