Specjalne białoruskie wydanie Culture.pl

Jaki wpływ na aktualne wydarzenia na Białorusi ma kultura tego kraju? Czy białoruscy dudziarze mają coś wspólnego z dudziarzami z Wielkopolski? Jak tradycyjna kultura białoruska wpłynęła na polski romantyzm? W związku z wydarzeniami za wschodnią granicą portal Culture.pl przygotował specjalne, białoruskie wydanie. 

„To, co w tej chwili dzieje się kilkaset kilometrów od Warszawy, na Białorusi, nie może pozostawić nas obojętnymi. Na portalu Culture.pl przybliżamy międzynarodowemu odbiorcy dla wielu mało znaną kulturę białoruską i jej związki z Polską. Dzięki tym treściom łatwiej zrozumieć aktualne wydarzenia, poznać ich kontekst i konkretnych artystów, z których twórczością warto się zapoznać” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

 

Autorzy Culture.pl pochylają się nad tym, jaki wpływ na sytuację na Białorusi miała kultura tego kraju. I tak Patryk Zakrzewski pisze o tym, jaka muzyka towarzyszy obecnym protestom. O białoruskiej scenie niezależnej opowiada mu Konstanty Usenko - muzyk, dziennikarz, autor książek o radzieckim i rosyjskim undergroundzie. 

 

Anna Cymer pisze o łączących oba kraje pamiątkach architektonicznych.  O wspólnych, splątanych wątkach polskiej i białoruskiej historii i o tym, jak przejawiają się one w kulturze obu narodów, można przeczytać w artykule Mikołaja Glińskiego. Te miejsca wspólne to np. narodowe barwy i symbole, polski romantyzm obficie czerpiący z bazie białoruskiego folkloru oraz dwujęzyczni pisarze, artyści i działacze, którzy współtworzyli białoruską kulturę. A także bohaterowie, tacy jak Tadeusz Kościuszko.  

Kultura białoruska kwitnie również w Polsce. Piotr Policht opisuje sylwetki aktywnych w naszym kraju młodych twórców sztuki z Białorusi, takich jak Sergei Shabohin, Jana Shostak czy Celina Kannunikava, których mimo formalnych rozbieżności łączy polityczne zaangażowanie. 

 

Artykuły specjalnego, białoruskiego wydanie Culture.pl, portalu wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza, można znaleźć pod adresem https://culture.pl/pl. Teksty ukazały się w trzech wersjach językowych – po polsku, angielsku i rosyjsku. Wkrótce na Culture.pl ukażą się również teksty białoruskich twórców związane z aktualnymi wydarzeniami politycznymi.

 

Kontakt dla mediów:

 

Marek Pogorzelski

[email protected]

+48 667 801 632

 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.