Barbara Schabowska dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński powołał Barbarę Schabowską na stanowisko dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza na trzyletnią kadencję.

Barbara Schabowska z Instytutem Adama Mickiewicza związana jest od maja 2019 roku, najpierw jako wicedyrektor ds. programowych, a od września 2019 w funkcji pełniącej obowiązki dyrektor Instytutu. Jest doświadczoną menadżerką, redaktorką, dziennikarką telewizyjną i radiową. W latach 2017-2019 pełniła funkcję Dyrektor-Redaktor Naczelnej TVP Kultura.

„Instytut Adama Mickiewicza, podobnie zresztą jak rzeczywistość wokół nas, dynamicznie się zmienia. Mimo lockdownu, my znaleźliśmy formułę na prowadzenie działań w tych trudnych czasach realizując coraz więcej projektów cyfrowych i interdyscyplinarnych. Tym bardziej cieszę się, że mogę kontynuować misję w instytucji, której największym kapitałem są międzynarodowe relacje i ludzie. Chciałabym, żeby doświadczenie polskiej kultury, było doświadczeniem na serio, i taką wizję Instytutu zamierzam rozwijać” - powiedziała Barbara Schabowska. 

Barbara Schabowska przez ponad 12 lat pracowała w Programie 2 Polskiego Radia, gdzie przygotowywała i prowadziła audycje poświęcone historii kultury i filozofii, zrealizowała kilkaset reportaży na tematy kulturalne, historyczne i społeczne. W TVP Kultura prowadzi wraz z profesorem Piotrem Nowakiem program „Powidoki”. 

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, której misją jest budowa i komunikacja wymiaru kulturalnego marki Polska poprzez aktywny udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. Instytut zrealizował i realizuje projekty kulturalne w 70 krajach na 6 kontynentach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, na Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. W ramach dotychczas zrealizowanych działań Instytut zaprezentował 38 strategicznych programów, które obejrzało 60 milionów widzów.

(zdj. MKiDN)

 

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mitrovič

[email protected]

+48 601 800 268

 

Koncepcja programowa: