Awangarda

Dziedzictwo dwudziestolecia międzywojennego i oryginalny dorobek tworzących wówczas polskich artystów jest wciąż żywym punktem odniesienia dla współczesnej kultury. Powojenna awangarda, z Polską Szkołą Animacji i Polską Szkołą Kompozytorską, są ważnymi zjawiskami na mapie kultury europejskiej, a inspiracje, które czerpią z nich współcześni polscy artyści pokazują ciągłość i żywotności polskiej kultury.

 

Wybrane projekty:

Opera „ALAN T.”

Koprodukcja i europejskie prezentacje opery kameralnej nawiązującej do wkładu polskiej nauki (w szczególności lwowskiej szkoły matematycznej) w budowę nowoczesnej Europy oraz inspirowanej biografią Alana Turinga. Opera skomponowana przez cenionego polsko-francuskiego kompozytora Pierre'a Jodlovskiego. Premiera na Festiwalu Warszawska Jesień, prezentacje podczas Donaueschingen Festival, w De Bijolke Theater w Gandawie, podczas Toulouse Festival Soundfiction oraz w Paryskiej Filharmonii. Główny producent: francuskie Studio-éole.

 

„Urban Scraps: City, Media and Visuality”

Cykl wykładów polskich i ukraińskich ekspertów poświęconych awangardowym praktykom w przestrzeniach miejskich, organizowany we współpracy z Centrum Historii Miejskiej we Lwowie.

 

Polscy projektanci na wystawie „Design Without Borders” w Budapeszcie

Polscy projektanci (m.in. Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, Ewa Bochen i Maciej Jelski, Katarzyna Borkowska i Tomasz Pydo, Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski, Kamil Laszuk, Luiza Mężyńska) na pokazach europejskich twórców mebli, tekstyliów i tkanin, które zorganizowano w zabytkowych gotyckich wnętrzach zajmowanych przez Kiscelli Museum. Wystawa to element programu Budapest Design Week oraz CAFe Budapest (Contemporary Art Festival). Partnerzy festiwalu to liczne ambasady, uniwersytety, instytuty narodowe (m.in. Instytut Polski w Budapeszcie), EUNIC, artportal, H.O.M.E., lakaskultura, Papageno, Octogon, Architecture&Design.

 

Kompozycja Pawła Malinowskiego podczas Gaudeamus Muziekweek

Premiera kompozycji powstałej w wyniku wspólnych warsztatów Pawła Malinowskiego, Heather Roche (klarnet) i Evy Zöllner (akordeon i elektronika). Podczas międzynarodowego festiwalu Gaudeamus Muziekweek w Niderlandach.

 

Instalacja dźwiękowa Katarzyny Krakowiak w Kunsthalle w Bratysławie

Wsparcie realizacji instalacji dźwiękowej skoncentrowanej na śmiechu, która obejmie cały budynek Kunsthalle w Bratysławie. Monumentalne dzieło Katarzyny Krakowiak - artystki angażującej uczestniczki i uczestników w tworzenie rzeźb dźwiękowych.

 

TR Warszawa na Festiwalu Teatralnym DIVADLO w Czechach

Prezentacja opartego na motywach dramatu Antona Czechowa spektaklu "Trzy siostry" w reż. Luka Percevala. Koprodukcja TR Warszawa z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

 

Albumu z muzyką Marcina Stańczyka

Wsparcie nagrania utworu „Unseen” na mezzosopran i orkiestrę z udziałem sopranistki Agaty Zubel, gitarzysty Dariusza Trzcińskiego oraz niemieckiego zespołu E-MEX Neue Musik Ensemble, który znajdzie się w albumie Marcina Stańczyka „Acousmatic Music”. Współpraca z wydawnictwem Anaklasis.

 

Wystawa prac Zofii Rydet podczas Gwangju Biennale 2021

Pierwsza prezentacja prac Zofii Rydet w Korei Południowej. Na wystawie w przestrzeniach kina Gwangju Theatre znalazło się siedem dzieł z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni”, w którym artystka przepracowywała doświadczenia wojenne i lęk przed globalnym kataklizmem.

 

Spektakl Agaty Dudy Gracz na Międzynarodowym Festiwalu TheATRIUM w Kłajpedzie

Współpraca z Teatrem Dramatycznym w Kłajpedzie przy koprodukcji spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Caravaggia w reżyserii Agaty Dudy Gracz.

 

Anna Stelmaszczyk

Menedżer Megaprojektów Awangarda i Duchowość

Opublikowano: 2021.01.26 12:16
Aktualizacja: 2021.08.20 20:41
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim