Duchowość

Duchowość to jedna z trwałych cech polskiej kultury i inteligencji, także tych jej przedstawicieli, którzy dystansują się wobec religii czy Kościoła. Głębinowy wymiar duchowości czyni z kapitału kulturowego de facto kapitał moralny. Szczególnie wyraźne jest to w twórczości polskich myślicieli XX wieku.

 

Wybrane projekty:

Wystawa „Niech żyje Białoruś!” w Berlinie

Współorganizacja polsko-białoruskiej wystawy fotograficznej pt. „Niech żyje Białoruś!" w Berlinie. Współpraca z Miesiącem Fotografii w Mińsku, Instytutem Pileckiego w Berlinie i Fundacją Koerbera.

 

Festiwal Muzyki Sakralnej w Londynie

Pierwsza edycja festiwalu mająca na celu wprowadzenie na stałe nowej polskiej muzyki sakralnej do brytyjskiego obiegu sztuki chóralnej. Dyrektor artystyczny – Paweł Łukaszewski. W edycji 2021 roku wystąpią:– Tenebrae Choir, Gesualdo Six oraz Echo.

 

Miesiąc z Kieślowskim w La Cinémathèque Française

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w połączeniu z panelami dyskusyjnymi z udziałem polskich i zagranicznych artystów i ludzi kina współpracujących z reżyserem. Współpraca z Instytutem Polskim w Paryżu.

 

Film „Gadające głowy 2021”

Produkcja filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego inspirowanego dokumentem Kieślowskiego o tym samym tytule. Odpowiedzi najważniejszych postaci współczesnego kina na pytania inspirowane filmem Kieślowskiego z 1980 roku. Do udziału zaproszono m.in. Krzysztofa Piesiewicza, Krzysztofa Zanussiego, Bogusława Lindę, Mirosława Bakę, Maję Komorowską, Grażynę Szapołowską, Jerzego Stuhra, Janusza Gajosa, Julie Delpy, Irene Jacob, Ildikó Enyedi, Marina Karmitza, Agnieszkę Holland, Joannę Kulig, Agatę Buzek, Jacka Borcucha Asghar’a Farhadiego, Carlosa Reygadasa, Atoma Egoyana czy Ramina Bahraniego.

 

„Kieślowski zawsze w ruchu”

Wystawa fotografii na dworcu Saint-Lazare w Paryżu, na którym kręcone były sceny do „Podwójnego życia Weroniki”. Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu oraz SNCF.

 

Kieślowski na Docudays UA

Prezentacja filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz organizacja wystawy podczas Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival, największego i najbardziej znaczącego festiwalu filmów dokumentalnych na Ukrainie. Program ułożony przez Agnieszkę Holland i opatrzony jej wstępem kuratorskim. Współpraca z Instytutem Polskim w Kijowie.

 

Pokazy filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Moskwie i Sankt Petersburgu

Organizacja pokazów filmowych towarzyszących premierze zbioru scenariuszy i esejów Krzysztofa Kieślowskiego wydanych po rosyjsku. Udział polskich gości: współpracowników reżysera – aktorów, znawców twórczości Kieślowskiego – m.in. Krzysztofa Piesiewicza – wideoprelekcje Michała Oleszczyka prezentowane przez filmami. Współpraca z Instytutem Polskim w Moskwie, Wydawnictwem Corpus, Kinem Chudożestwiennyj w Moskwie, Festiwalem „Przesłanie człowieka”.

 

Poland Film Festival w Japonii

Współorganizacja festiwalu, specjalny program związany z rocznicą urodzin Krzysztofa Kieślowskiego oraz przegląd filmów inspirowanych twórczością Stanisława Lema z okazji setnej rocznicy jego urodzin.

 

Prezentacja filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Korei Południowej

Współorganizacja Polskiego Festiwalu Filmowego w Korei Południowej. Prezentacja wybranych filmów dokumentalnych i fabularnych Krzysztofa Kieślowskiego oraz przygotowanie wideowprowadzeń do nich. Udział gości specjalnych – znawców twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Współpraca z Ambasadą RP w Seulu, Cinematheque Seoul Art Cinema.

 

Publikacja „After Jews”

Wsparcie anglojęzycznego wydania zbioru esejów filozofa prof. Piotra Nowaka w specjalizującym się w publikacjach akademickich z dziedziny nauk społecznych londyńskim wydawnictwie Anthem Press.

 

Publikacja „Filozof w trzech słowach”

Prace przygotowawcze do angielskiego wydania zbioru felietonów prof. Piotra Nowaka, które były zamieszczane na portalu Culture.pl. Przybliżenie czytelnikom takich postaci, jak Władysław Tatarkiewicz, Leszek Kołakowski, Zygmunt Bauman, czy ks. Józef Tischner. 

 

Płyta „MAXIMA OPERA MUSICAE. Europejska muzyka w średniowiecznym Krakowie”

Wsparcie produkcji i światowej dystrybucji płyty CD z muzyką sakralną i świecką Mikołaja Radomskiego, Antonia Zacary da Teramo, Johannesa Ciconii i kompozytorów anonimowych. Współpraca z wytwórnią OUTHERE/RAMEE.

 

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w Niemczech

Koncert w Opactwie Brauweiler na przedmieściach Kolonii prezentujący kompozycje laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova – Andreasa Theobalda, Dominika Puka, Jochannesa X. Schachtnera oraz utwór Feliksa Nowowiejskiego.

 

Antologia  polskich tekstów scenicznych dla młodzieży i starszych dzieci w języku węgierskim

Wydanie antologii pt. „Piekło-Niebo” oraz jej promocja podczas  Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie i spotkania z autorami (Marią Wojtyszko, Dorotą Masłowską, Maliną Prześlugą). Współpraca z Węgierskim Radiem Katolickim przy wyprodukowaniu podcastu z wybranego dramatu czytanego przez węgierskich aktorów. Partnerzy: Instytut Polski w Budapeszcie, Wydawnictwo Mora Ferenc, Fundacja Cracovia Express.

 

„Ostatnia wieczerza XXI" Piotra Barszczowskiego we Florencji

Prezentacja neowitrażu polskiego plastyka, projektanta, teologa i pedagoga podczas XIII Biennale we Florencji. „Ostatnia wieczerza XXI” to nowa wizja wydarzenia biblijnego, próba rezygnacji z silnego wzoru, jakim jest kompozycja "długiego stołu Leonarda daVinci" na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Współpraca z Art Studio SRL, Florence Biennale.

 

FilmPolska Berlin 2021

Współpraca z festiwalem przy prezentacji m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz retrospektywa filmów Wojciecha Jerzego Hasa z udziałem m.in. Jana Nowickiego. Współpraca z Instytutem Polskim w Berlinie

 

Performance Mariusza Wilczyńskiego w Paryżu

Premiera w Paryżu wielokrotnie nagradzanego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz prezentacja nawiązującego do niego performance’u multimedialnego w wykonaniu Mariusza Wilczyńskiego podczas festiwalu filmowego „Kinopolska”. Współpraca z Instytutem Polskim w Paryżu.

Anna Stelmaszczyk

Menedżer Megaprojektów Awangarda i Duchowość

Opublikowano: 2021.01.26 12:32
Aktualizacja: 2021.08.25 10:08
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim