Polski romantyzm

Romantyzm bywa uznawany za źródło polskiej tożsamości kulturowej. To prawda, okres ten w szczególny sposób łączy w sobie twórczość literacką z zaangażowaniem politycznym. Ale przecież romantyzm to nie odległa nam, współczesnym, historia – z powstającymi wówczas koncepcjami i dziełami do dziś toczymy dyskusje. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza (które przypada w 2022 roku) przypominamy dzieło, wyznaczające moment przełomu romantycznego w polskiej kulturze. Czy tylko w polskiej?

 

Wybrane projekty:

Czasowa rekonstrukcja pomnika Adama Mickiewicza w Wilnie

Monumentalna, sześciometrowa rzeźba, będąca rekonstrukcją pomnika Adama Mickiewicza, który miał powstać w Wilnie w latach 20. XX wieku według projektu polskiego rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszki (1885-1958). Część wystawy poświęconej niezrealizowanym projektom architektonicznym i pomnikom planowanym w Wilnie w XX wieku, realizowanej przez Muzeum Wilna we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

 

Film „Chopin. Nie boję się ciemności"

Dokument w reż. Joanny Kaczmarek o trzech pianistach, Leszku Możdżerze, Lim Dong-Hyeku, Ayhamie Ahmadzie, pokazujący ich przygotowania do koncertów w ekstremalnych miejscach, gdzie nikt nie spodziewa się muzyki na żywo. Są nimi: były niemiecki obóz Auschwitz Birkenau, strefa zdemilitaryzowana między Koreą Północną i Południową oraz Bejrut. Współpraca z Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej, Narodowym Centrum Kultury, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Sinfonią Varsovia, Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), polskim producentem Inbornmedia i koreańskim producentem GH E&M Korea.

 

„Sol Salutis" – multimedialna prezentacja autorstwa Jakuba Woynarowskiego

Premierowa prezentacja w 5 europejskich miastach, z którymi związany był Adam Mickiewicz - Wilnie, Warszawie, Paryżu, Rzymie i Stambule – multimedialnego doświadczenia audiowizualnego autorstwa Jakuba Wojnarowskiego.

 

„Majolika nieborowska w XIX i XXI wieku" – przygotowania

Wystawa w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, nawiązująca do dziedzictwa wytwórni fajansów artystycznych w Nieborowie – założonej w 1818 roku przez Michała Piotra Radziwiłła i reaktywowanej w 2017 roku przez Fundację Trzy Trąby.

 

Wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi i jego epoce w Rzymie – przygotowania

Wydarzenie nawiązujące do dwóch pobytów Mickiewicza w Rzymie. Ekspozycja przygotowana z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania "Ballad i romansów". Przybliżenie włoskiemu odbiorcy wybranych rozdziałów historii Polski – rozbiorów, walki o niepodległość i Wielkiej Emigracji.

Barbara Trojanowska

Barbara Trojanowska

Menedżer Megaprojektu Polski Romantyzm

Opublikowano: 2021.01.26 12:29
Aktualizacja: 2021.08.20 21:25
Autor: Anonim
Wprowadzenie: Anonim