portret tomasza kirenczuka, kierownika artystycznego santarcangelo 2025

W dniach 4–13 lipca 2025 roku we włoskim Santarcangelo di Romagna (Rimini) odbędzie się 55. edycja Festiwalu Santarcangelo pod hasłem „not yet”. Ten najstarszy włoski festiwal sztuk performatywnych w swojej 55. edycji prezentuje wyjątkowy program Focus on Poland, z udziałem czołowych twórczyń i twórców młodego pokolenia z Polski. W tym roku po raz czwarty kierownictwo artystyczne sprawuje Tomasz Kireńczuk – polski dramaturg, krytyk i kurator. Partnerem programu jest Instytut Adama Mickiewicza – instytucja od lat konsekwentnie wspierająca promocję polskiej kultury na arenie międzynarodowej.

Od stycznia do czerwca 2025 roku, w czasie, gdy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w 30 krajach Europy odbyło się ponad 200 wydarzeń z udziałem ponad 1200 artystek i artystów z Polski i zagranicy. Zagraniczny program kulturalny realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stał się jednym z kluczowych narzędzi soft power Polskiej Prezydencji. Przyciągnął ponad 350 tys. bezpośrednich uczestników i świadomie wykraczał poza granice Unii Europejskiej, docierając do państw takich jak Serbia, Gruzja, Macedonia Północna czy Mołdawia.

Rozpoczyna się kolejny rok Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia i Rumunia-Polska 2024-2025, pierwszej w historii współpracy kulturalnej między tymi krajami o takim zasięgu. Od muzyki klasycznej, przez współczesne interpretacje tradycji, scenę performatywną, teatr, sztuki wizualne, fotografię i design, po literaturę – przed polską i rumuńską publicznością intensywne miesiące pełne wydarzeń. Dzięki nawiązanym w ubiegłym roku relacjom, program zostanie wzbogacony o wspólne projekty polskich i rumuńskich artystów i artystek.

Pobierz materiały (31.79 MB, zip)

W styczniu 2025 roku polska scena kulturalna znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od stycznia do czerwca przyszłego roku w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. Program organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem „Culture sparks unity” przedstawi najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając nowe pokolenie. Projekty, które odbędą się zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej jak i krajach kandydujących, mają na celu promocję idei solidarności i międzynarodowej współpracy. 

Pobierz materiały (23.93 MB, zip)

Na początku listopada 2024 w Niemczech zostaną otwarte dwie duże wystawy poświęcone polskiej sztuce współczesnej. 6 listopada w Staatliche Kunstsammlungen Dresden zostanie otwarta przekrojowa wystawa „Zmiana, która nadejdzie” poświęcona zaangażowaniu w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 80 lat. 8 listopada w Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku zostanie otwarta pierwsza międzynarodowa wystawa poświęcona pionierce polskiej sztuki feministycznej Marii Pinińskiej-Bereś.

Pobierz materiały (7.72 MB, zip)

Instytut Adama Mickiewicza przygotował kolejne wydarzenia w ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025. W stolicy Rumunii zabrzmi głos polskiego teatru: w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie będzie można zobaczyć wystawę „Tadeusz Kantor – artysta zawsze i wszędzie”, a w trakcie Narodowego Festiwalu Teatralnego zostanie zaprezentowana sztuka „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reż. Wojciecha Farugi. W Sybinie odbędzie się Astra Film Festival, na którym nie zabraknie polskich produkcji.

Pobierz materiały (1.12 MB, zip)

13 września 2024 roku 85. sezon artystyczny w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie otworzy premiera spektaklu „Quanta” polskiego reżysera Łukasza Twarkowskiego. Koproducentem jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (55.42 KB, zip)

Sztuka Łukasza Twarkowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera teatralnego, prezentowana jest 21 i 22 marca w Theatre de Liege w Belgii. Spektakularne widowisko, odważnie wykorzystujące nowe technologie, zostało oparte na powieści duńskiej pisarki Olgi Ravn, nominowanej do Nagrody Bookera. Pokazy współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza są częścią celebracji 20-lecia Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Pobierz materiały (42.84 KB, docx)

21 marca w Genui i 27 marca w Mediolanie włoska publiczność zobaczy sztukę ,,Papaveri rossi’’ (,,Czerwone maki’’), przedstawiającą niezwykłą historię żołnierzy II Korpusu Polskiego. Spektakl wyprodukowany przez Teatro Pubblico Ligure upamiętnia 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, która przypada w tym roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (15.78 KB, docx)

1 marca w Teatro Real, jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie, po raz pierwszy zostanie wystawiona „Pasażerka” Mieczysława Wajnberga pod batutą Mirgi Gražinytè-Tyli i niezmiennie w reżyserii Davida Pountney’a. Po zeszłorocznym sukcesie koncertowego wykonana „Halki” do Madrytu trafia dzieło kolejnego polskiego kompozytora, tym razem opowiadające przejmującą historię na podstawie powieści Zofii Posmysz.

Pobierz materiały (43.4 KB, docx)

Strony