Otwarcie programu kulturalnego obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich relacji dyplomatycznych.

Otwarcie wystawy “Przyjazna pamięć – dalekie sąsiedztwo. 600 lat kontaktów polsko - tureckich” w stambulskim muzeum Sakip Sabanci zainicjowało 6 marca program kulturalny obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich relacji dyplomatycznych. Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Sakip Sabanci  otwarta została w obecności prezydentów obu krajów - Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Gül, którzy objęli wystawę honorowym patronatem.

Ponad 300 eksponatów prezentowanych w Sakip Sabanci pochodzi z 34 placówek z całej Polski, takich jak muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archidiecezjalne i diecezjalne, kościoły i klasztory, biblioteki i zbiory prywatne. Ekspozycja pokazuje wielowiekowe relacje na płaszczyźnie dyplomatycznej, wojskowej, handlowej i kulturalnej, a także w sferze polsko-tureckich kontaktów międzyludzkich. Na przykładzie oryginalnych dokumentów tureckich, druków i rękopisów oraz dzieł sztuki wystawa przypomina najważniejsze wydarzenia historyczne.
600 lat to doskonała okazja do odkrycia wielu wspólnych elementów kultur Turcji i Polski, poznania się na nowo oraz rewizji tego, co wiemy o sobie nawzajem. Polska zaprezentuje w Turcji ponad 100 projektów w ramach bilateralnego programu kulturalnego. Polscy i tureccy artyści przejmą rolę kulturalnych ambasadorów swoich krajów, prezentując nawzajem sztukę  bliskich sobie państw, których poziom artystyczny jest na najwyższym światowym poziomie.

Program kulturalny prezentowany w Turcji koordynowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza. Składa się z projektów zainicjowanych przez IAM, wyłonionych w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Turcja 2014 – Promesa”, obejmuje także wydarzenia organizowane przez narodowe instytucje kultury, instytucje samorządowe i placówki dyplomatyczne MSZ RP w Turcji.

Klamry spinające program kulturalny tworzą  dwie wystawy historyczne ukazujące wspólne dziedzictwo. Wystawa “Przyjazna pamięć – dalekie sąsiedztwo. 600 lat kontaktów polsko - tureckich”  oraz zamykająca program wystawa „Orientalizm w polskim malarstwie, rysunku i grafice” organizowana w Pera Muzeum we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, która przybliży kształtowanie się̨ smaku artystycznego oraz wrażliwośćě estetyczną w Polsce od XVIII do XX wieku. W Pera Muzeum zostanie pokazanych około 150 dzieł z polskich zbiorów muzealnych. Osobne miejsce będzie poświęcone Stanisławowi Chlebowskiemu, nadwornemu malarzowi sułtana Abdülaziza. Eksponaty ukażą̨ w przeważającej mierze tematykę̨ związaną̨ z Turcją osmaněską, w mniejszym stopniu z Bliskim Wschodem i Północną Afryką.

Główna część programu kulturalnego w Turcji prezentowana będzie przede wszystkim w okresie od kwietnia do września 2014 roku. W programie wykorzystane zostały triumfy polskiej muzyki poważnej, współczesnej oraz aktualnej, nowe formy w sztukach wizualnych i w designie, a także dobra passa polskiego teatru, tańca, kina, by wymienić tylko najważniejszych: Piotr Anderszewski  będzie gościem specjalnym na 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej w Stambule, Grzegorz Jarzyna otworzy swoją sztuką „Między nami dobrze jest” 19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Stambule, Krzysztof Kieślowski - retrospektywa wszystkich filmów reżysera w Istanbul Modern po raz pierwszy w takiej skali prezentowana w Turcji, Krzysztof Penderecki,  nagrodzony w 2013 roku za całokształt twórczości, zagra koncerty podczas Festiwali Muzyki Klasycznej w Stambule i Izmirze, Sinfonia Varsovia będzie gościnną̨ orkiestrą rezydencyjną podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klasycznej w Stambule, Anda Rottenberg przybliży polską sztukę̨ współczesną w  dyskusji z Fulyą Erdemci, kuratorką 13. Biennale Sztuki Współczesnej, Maciej Obara i Janusz Prusinowski to goście specjalni 21. Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Izmirze, Rafał Olbiněski zaprezentuje cykl autorskich okładek Jazz Forum podczas Izmirskiego Festiwalu Jazzowego. Dorobek polskiej szkoły plakatu zostanie  zaprezentowany podczas Międzynarodowego Tygodnia Grafiki w Stambule, którego tematem przewodnim będzie twórczość  Henryka Tomaszewskiego.

Program obejmuje także koprodukcje m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego i Emre Koyuncuoglu czy Radosława Rychcika i Adýhana Şentürka oraz projekty edukacyjne niezwykle ważne dla budowania długofalowej współpracy. Publiczność turecka będzie mogła doświadczyćě polskiej kultury także poprzez udział w towarzyszących wydarzeniom artystycznym warsztatom muzycznym, choreograficznym, filmowym. Istotnym elementem programu będą̨ projekty realizowane w przestrzeni miejskiej: performance, akcje artystyczne, street art.

Przedstawiciele branży filmowej z Polski będą̨ mieli szansę zapoznać się̨ z potencjalnymi partnerami podczas Meetings on the Bridge organizowanego w ramach 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stambule. Przedstawiciele branży designu zaprezentują̨ swoją działalność podczas 2. Biennale Designu oraz Tygodnia Designu w Stambule.

Dzięki programowi polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promesa – Turcja” projekty będą̨ realizowane nie tylko w Stambule, Izmirze, Bursie czy Ankarze, ale także w pozostałych miastach: Adana, Antalya, Eskişehir, Mardin, Mersin.

Więcej informacji: Turkiye.culture.pl