Koordynator projektu Interreg w Obszarze Tematycznym Kultura (Policy Area Culture)

Instytut Adama Mickiewicza

poszukuje kandydatów i kandydatek

na stanowisko:

Koordynator  projektu Interreg w

Obszarze Tematycznym Kultura (Policy Area Culture)

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu - budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą za granicą, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach świata na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1 stycznia 2022 IAM przejął rolę polskiego koordynatora Programu Interreg w Obszarze Tematycznym Kultura (Policy Area Culture).  Policy Area Culture (PA Culture) jest jednym z 14 priorytetów Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Celem Programu jest wzmacnianie współpracy kulturalnej w regionie Morza Bałtyckiego. W Polsce koordynacją Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego zajmuje się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako Narodowy Koordynator, współpracując z przedstawicielami ministerstw kultury państw regionu Morza Bałtyckiego oraz odpowiednich organizacji regionu Morza Bałtyckiego zajmujących się sprawami kulturalnymi. Program skupia się na promowaniu i pokazaniu kultury i przemysłu kreatywnego Regionu Morza Bałtyckiego, zachowaniu i prezentacji dziedzictwa kulturowego oraz na usprawnianiu i ułatwianiu współpracy kulturalnej w regionie. Zmierza do realizacji celów strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego poprzez projekty i zadania wpisujące się w następujące działania:

  • promocję sektorów kultury i kreatywnych, pobudzanie przedsiębiorczości w sektorach kreatywnych,
  • promocję i prezentację regionu Morza Bałtyckiego poprzez wpływ kultury na rozwój innowacji społecznych,
  • zachowywanie i prezentowanie dziedzictwa kulturowego regionu Morza Bałtyckiego oraz wzmacnianie wspólnej tożsamości kulturowej,
  • tworzenie efektywnych ram współpracy kulturalnej w regionie Morza Bałtyckiego.

Zakres obowiązków:

  • współpraca merytoryczna z partnerami projektu polegająca m. in. na utrzymywaniu bieżących kontaktów, udziale w spotkaniach, opracowywaniu wspólnych dokumentów; realizacja zadań wynikających z umowy z Interreg Baltic Sea Region,
  • współorganizacja spotkań, seminariów i warsztatów dla interesariuszy z instytucji partnerskich,
  • współpraca z Grupą Sterującą, której celem jest zapewnienie spójności działań w odniesieniu do całego regionu. W skład grupy wchodzą przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych odpowiedzialnych za kwestie kulturalne z krajów regionu: Danii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Szwecji, Polski, Niemiec oraz dodatkowo Norwegii w roli obserwatora,
  • opracowywanie materiałów informacyjnych i promocyjnych (na potrzeby komunikatów prasowych, stron www oraz prezentacji działalności Instytutu Adama Mickiewicza),
  • współpraca z instytucjami zewnętrznymi, realizującymi projekty w Regionie Morza Bałtyckiego w związku z realizacją zadań wynikających z zaakceptowanego przez Sekretariat programu Interreg Baltic Sea Region,
  • prowadzenie dokumentacji finansowej i merytorycznej projektu PA Culture,
  • zarządzanie budżetem projektu PA Culture, w tym uruchamianie i opisywanie dokumentów zgodnie z procedurami obowiązującymi w Instytucie Adama Mickiewicza,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych i merytorycznych w zakresie przyznanych na realizację projektu PA Culture środków finansowych.

Nasze wymagania:

  • doświadczenie w koordynacji projektów kulturalnych (w tym międzynarodowych) ze środków UE,
  • umiejętność współpracy w środowisku międzynarodowym, sprawnej komunikacji, efektywnego działania pod presją czasu,
  • wykształcenie wyższe – mile widziane specjalności związane z kulturą, zarządzaniem,
  • biegła znajomość języka angielskiego,
  • szeroka wiedza w obszarze kultury,
  • znajomość specyfiki pracy z budżetem pochodzącym ze środków publicznych oraz ze środków europejskich,
  • biegła znajomość środowiska MS Office,
  • rzetelność, dbałość o szczegóły,
  • wysoka kultura osobista.

Oferujemy:

  • zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę,
  • możliwość współtworzenia projektów Instytutu Adama Mickiewicza i udziału w projektach międzynarodowych w obszarze kultury i sztuki,
  • współpracę z prestiżowymi, zagranicznymi instytucjami kultury,
  • współpracę z interesującymi i kreatywnymi ludźmi,
  • wsparcie przy podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
  • pakiet benefitów w tym ZFŚS, możliwość wykupienia dodatkowej opieki zdrowotnej,
  • lokalizację biura w centrum Warszawy przy ul. Mokotowskiej.

Prosimy o nadsyłanie aplikacji do 15 sierpnia 2022 r.

W celu zaaplikowania na to stanowisko, proszę kliknąć w poniższy link lub skopiować go i otworzyć w nowym oknie przeglądarki:

Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi wyłącznie na wybrane oferty.

Opublikowano: 2022.07.14 16:27
Aktualizacja: 2022.09.13 17:54
Autor: Jerzy Ziemacki
Wprowadzenie: Jerzy Ziemacki