For Press

Przed nami 17 miesięcy wspólnego świętowania, po raz pierwszy w historii Polskę i Rumunię połączy Sezon Kulturalny. Od czerwca 2024 do października 2025 Polacy i Rumuni pod wspólnym hasłem „Mamy wspólny język” będą mieli okazję do wzajemnego poznawania swojego dziedzictwa i kultury.

Pobierz materiały (1.62 MB, zip)

Wystawa „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u” w Wilnie

6 czerwca w Pałacu Radziwiłłów w Wilnie otwarto wystawę „Polacy nadal malują. Obrazy z Kolekcji MOCAK-u”. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza. 

 

 

Pobierz materiały (15.36 KB, docx)

Niniejszym informujemy, że z dniem 1 maja 2024 rozpoczęła działalność nowopowstała instytucja -
Instytut Adama Mickiewicza. Nowa państwowa instytucja kultury powstała na mocy Zarządzenia
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 17 kwietnia 2024 r., poz. 43, w sprawie połączenia
państwowych instytucji kultury: Biura „Niepodległa” i Instytutu Adama Mickiewicza oraz utworzenia
państwowej instytucji kultury – Instytutu Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (153.81 KB, pdf)

Sztuka Łukasza Twarkowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera teatralnego, prezentowana jest 21 i 22 marca w Theatre de Liege w Belgii. Spektakularne widowisko, odważnie wykorzystujące nowe technologie, zostało oparte na powieści duńskiej pisarki Olgi Ravn, nominowanej do Nagrody Bookera. Pokazy współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza są częścią celebracji 20-lecia Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Pobierz materiały (42.84 KB, docx)

„Rzeźbiary”, praca Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz, to awangardowe połączenie choreografii ze sztukami wizualnymi, a szczególnie rzeźbą. Performance będzie można zobaczyć 23 marca podczas festiwalu Spring Forward organizowanego przez europejską sieć choreograficzno-taneczną Aerowaves. Praca choreograficzna powstała jako dialog z wystawą Muzeum Narodowego w Warszawie – „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”. 

Pobierz materiały (43.47 KB, docx)

21 marca w Genui i 27 marca w Mediolanie włoska publiczność zobaczy sztukę ,,Papaveri rossi’’ (,,Czerwone maki’’), przedstawiającą niezwykłą historię żołnierzy II Korpusu Polskiego. Spektakl wyprodukowany przez Teatro Pubblico Ligure upamiętnia 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, która przypada w tym roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza.

Pobierz materiały (15.78 KB, docx)

Nowatorska aranżacja baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego autorstwa Wayne’a McGregora i Bena Cullena Williamsa zostanie wykonana 6 marca przez London Philharmonic Orchestra podczas koncertu w Royal Festival Hall. Taniec pojawi się na scenie w formie instalacji wideo projektowanej na rzeźbę zawieszoną ponad orkiestrą, skłaniając widownię do doświadczenia go w zupełnie nowy sposób. Dzieło powstało z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Pobierz materiały (43.49 KB, docx)

Mamy wspólny język 

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje.

Pobierz materiały (21.71 KB, docx)

1 marca w Teatro Real, jednym z najważniejszych teatrów operowych na świecie, po raz pierwszy zostanie wystawiona „Pasażerka” Mieczysława Wajnberga pod batutą Mirgi Gražinytè-Tyli i niezmiennie w reżyserii Davida Pountney’a. Po zeszłorocznym sukcesie koncertowego wykonana „Halki” do Madrytu trafia dzieło kolejnego polskiego kompozytora, tym razem opowiadające przejmującą historię na podstawie powieści Zofii Posmysz.

Pobierz materiały (43.4 KB, docx)

Pobierz materiały (15.84 KB, docx)

Strony